CZ

Plánování schodiště

Konfigurátor pro stavebnici interiérového schodiště Vám umožňuje
rychle a jednoduše si sestavit Vaše vysněné schodiště.

Konfigurátor schodiště

Naplánujte si jednoduše v několika krocích Vaše vlastní interiérové schodiště. Díky volnému zadání tvaru, točivosti a dále i všech rozměrů včetně umístění zábradlí - máte možnost velmi snadno porovnat Vámi zvažované půdorysné varianty schodiště - jak po stránce výšky, šířky a počtu stoupání tak i po stránce výsledné ceny.

Konfigurátor schodiště

Varianta schodiště

Máte možnost výběru ze čtyř variant schodiště. Provizorní varianta je vhodná pouze jako dočasné schodiště, například aby zbytečně neutrpělo finální designové schodiště během výstavby domu. Pokud preferujete vzhled betonového schodiště, avšak stavba není uzpůsobena jeho provedení a zhotovení, nebo se jen chcete vyhnout přípravě bednění a mokrému procesu výstavby - zvolte podkladní schodiště, které po obložení dřevěnými nášlapy a podstupnicemi bude vypadat jako betonové. Pokud jste příznivcem dřevěné masivní klasiky určitě zvolte zadlabané schodiště. Případně můžete též zvolit sedlové provedení se schodnicemi ne z boku (jako u zadlabané varianty) ale výlučně pod nášlapy.

Varianta schodiště

Tvar schodiště

Velikost půdorysného prostoru společně s dispozicí a návazností okolních prostor do značné míry definuje možné tvary schodiště použitelné pro Váš dům. Cílem je vždy co nejpřirozenější a snadný pohyb po schodišti a v jeho okolí. V převážné většině případů je toto již vyřešeno architektonickým návrhem, pokud ne čtěte dále.

Obecně tvary s přímými úseky zaberou prostoru nejvíce, obzvláště pak ve variantách s podestou. Podesta je prvek ve schodišti kde se výškově nic nenastoupá, tedy by se dalo říci, že se plýtvá prostorem, ovšem má mnohá pozitiva - starší lidé si na ní pohodlně během chůze odpočinou (proto se jí lidově říká odpočívadlo), snadno se na ní dvě osoby vzájemně míjejí, případně právě z podest se nejbezpečněji odbočí ze schodiště do mezipatra. Podesty jsou také mnohdy řešení, jak se vyhnout kolizi s dveřmi či okny ve stěnách kolem schodiště, typickým příkladem je přímé schodiště s podestou u výstupu. Přímé rovné úseky mezi podestami přináší jistotu stejného a pravidelného kroku a jsou bezpečnější než šikmé nášlapy lomených schodišť. Půl lomené schodiště s podestou je díky velké podestě a pravidelnému tvaru jedním z ideálních a nejbezpečnějších schodišť vůbec.

Máte-li na schodiště méně prostoru, případně chcete kompaktnější velikost nebo se vám prostě jen líbí obloukové linie schodnic, vyberte jeden z lomených tvarů bez podesty. Platí, že čím vícekrát je schodiště zalomeno, tím méně prostoru při stejné pohodlnosti chůze vyžaduje.

Tvar schodiště

Materiál

Schodiště vyrábíme z vysoce kvalitní spárovky, která vzniká zpracováním dřevěných hranolků a jejich následným lepením do masivní dřevěné desky. Deska má parketový vzor. Konstrukční díly jsou pevné, stabilní, tedy ideální pro výrobu schodiště, nebo na nosné konstrukce. Můžete si vybrat ze čtyř dřevin: Dub, Jasan, Buk a Smrk.

Dub je dřevina s výraznými póry - letokruhy, světle hnědé až nažloutle hnědé barvy, jeho dřevo je tvrdé, těžké, houževnaté, pevné a velmi trvanlivé. Mívá výrazné viditelné dřeňové paprsky na radiálním řezu, tzv. zrcátka, chybně laiky považované za vadu.

Jasan je také dřevina s výraznými letokruhy, jádro je červenohnědé až hnědé, často s různými odstíny, bělové dřevo je světle žluté. Jasanové dřevo je tvrdé, těžké, houževnaté, pevné a pružné.

Bukové dřevo je načervenale žluté až načervenale hnědé, s nevýraznými letokruhy. Často se u něj objevuje tmavší hnědé nepravé jádro. Pařené bukové dřevo získává růžový nádech. Jedná se o tvrdé, pevné dřevo bez viditelných pórů.

Smrk má letokruhy s výrazným barevným rozdílem jarního a letního přírůstku a také velmi rozdílné tvrdosti. Jarní dřevo je měkké a světle žlutobílé až načervenale bílé, na slunci rychle tmavne. Letní dřevo je naopak hnědé a tvrdé.

Dub, jasan i buk patří mezi naše nejtvrdší dřeviny, smrk je na opačném konci spektra. Smrk můžeme doporučit především k výrobě provizorního schodiště. Na zadlabanou a sedlovou variantu se uplatňuje pouze z estetických důvodů - když je ze smrku i okolní interiér.

Materiál

Povrchová úprava

Schodiště dodáváme ve třech provedeních povrchu.

Lakované - používáme transparentní dvou komponentní vysoce odolný polyuretanový lak ve dvou vrstvách, který ochrání dřevěný povrch na velmi dlouhou dobu s minimálními nároky na údržbu.

Olejované - používáme transparentní, též dvou komponentní odolný tvrditelný olej nanášený v jedné vrstvě, s minimálními nároky na údržbu, u exponovaných ploch snadno obnovitelný v místě instalace.

Olej i lak mají samozřejmě certifikaci na protiskluzové vlastnosti.

Poslední možností dodání je provedení jako broušené dřevo bez povrchové úpravy. Pokud plánujete jakékoliv barevné moření nebo ošetření barevným olejem podle vlastních představ o budoucím odstínu, volte tuto variantu.

Povrchová úprava